Dobrovoľnícky tábor

Spojili sme sily s organizáciou Maranatha a projektom Dotkni sa neba a počas dvojtýždňového dobrovoľníckeho tábora sme pomohli s koordináciou dobrovoľníckych aktivít v Piešťanoch.

Aktivity tábora sa zameriavali na mladých ľudí, ktorým tak ponúkli príležitosť sa zapojiť do dobročinných aktivít v ich okolí. Teší nás, že aj napriek horúcemu letnému počasiu boli dobrovoľnícke tímy plné entuziazmu, a pomohli hneď v niekoľkých zariadeniach sociálnych služieb.
 
Trávenie voľného času so seniormi
 
Živá hudba, gitara a spev, ale aj rozhovory o hlbokých témach a životných príbehoch. V tomto znaku sa niesla aktivita, ktorú dobrovoľnícke tímy uskutočnili v Zariadení opatrovateľskej služby Kalinčiakova v Piešťanoch. Zariadenie poskytuje ubytovanie a sociálne služby seniorom, o ktorých sa nemá kto postarať. Napriek neľahkým časom, ktorými si v minulosti museli klienti centra prejsť, nestratili chuť do života, a s mladými dobrovoľníkmi strávili chvíle plné zábavy a ľudskej blízkosti.
Zariadenie opatrovateľskej služby Kalinčiakova.
Dobrovoľníci prišli do zariadenia vyplniť čas seniorom, no ako vravia, dostalo sa im viac, ako očakávali: „Nie my sme urobili službu vám, práve naopak. Naše životy ste obohatili svojimi láskavými pohľadmi, úsmevmi, objatiami, a zdieľaním zaujímavých životných príbehov. Bolo nám s vami veľmi príjemne. Cítili sme vaše prijatie a radosť zo spoločne stráveného času. Ďakujeme!“
 
Okrem spoločenských a kreatívnych aktivít sa niektorým ušla aj niekoľkominútová masáž. Jedna z klientok zariadenia bola totiž v minulosti masérkou a veľmi rada si oprášila svoje dlhoročné skúsenosti.
 
„Nech sa vám aj naďalej darí tešiť ľudí a vyčarovávať im úsmevy na tvárach. Dodali ste nám veľa pozitívnej energie, za čo vám chceme z celého srdca poďakovať,“ odkazujú klienti zariadenia dobrovoľníkom.
 
Skrášlenie a vyčistenie vonkajších priestorov v sociálnych zariadeniach
 
Šikovné dobrovoľnícke tímy zavítali do Centra pre deti a rodiny v Piešťanoch, v ktorom zveľadili a zrenovovali vonkajšie priestory. Zariadenie sa tak môže tešiť z nového trávnika a oplotenia, vymaľovaného altánku čistého bazéna pre deti.
Centrum pre deti a rodiny Piešťany sa teší z vynoveného altánku a nového trávnika.
Dobrovoľníci pomohli aj „Zariadeniu starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa“ a skrášlili jeho okolité priestor, vysadili okrasné kvety, orezali stromy a pomohli s odstraňovaním buriny. Pre „Služby mesta Piešťany“ zase skrášlili verejné priestory a vyčistili chodníky a cesty.
Úprava vonkajších priestorov zariadenia pred deti.
Čistenie chodníkov v okolí budovy Služieb mesta Piešťany.
Zariadenie opatrovateľských služieb Lumen. Dobrovoľníci svojou pomocou zveľadili vonkajšie priestory zariadenia a zrenovovali vonkajšie lavičky a kovovú konštrukciu, ktoré umyli, vyšmirgľovali a natreli novým náterom. V záhradke, v ktorej klienti trávia veľkú časť svojho dňa, im vysadili kvety, pozametali chodník a vyčistili priestor od odpadkov a buriny.

Zveľadenie vnútorných priestorov a zábradlia

Zábradliu v zariadení sociálnych služieb Domum dali dobrovoľníci nový šat. Vedúca zariadenia, pani Marcela, bola z výsledku nadšená: „Chcela by som sa poďakovať organizácii ADRA, ako i všetkým dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam, ktorí takto zveľadili naše ZSS Domum. Veľmi si to vážime. Po príchode do zariadenia ma čakalo krásne natreté zábradlie. Spravili ste to perfektne! Veľmi pekne vám všetkým ďakujeme. Veľmi ste nám tým pomohli. Pozdravujem všetkých dobrovoľníkov a veľká VĎAKA za ich dobrovoľnícku činnosť.“

Natieranie zábradlia v zariadení sociálnych služieb Domum.

Zariadenie Domum poskytuje pomoc ľudom, ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti. V ich nocľahárni nachádzajú strechu and hlavou ľudia bez domova, ale aj matky s deťmi, ktoré sa ocitli v zlej finančnej situácií.

Balenie humanitárnej pomoci pre ľudí na Ukrajine
V našom trenčianskom sklade dobrovoľníci pripravili hneď niekoľko paliet s humanitárnou pomocou – potravinovými a hygienickými balíkmi, ktoré už v najbližších dňoch odošleme núdznym rodinám v meste Žitomír na Ukrajine. Tie v dôsledku vojny, a s ňou súvisiacemu nedostatku potravín a rýchlemu rastu cien, zažívajú neľahké chvíle. Potravinovú krízu na Ukrajine podľa odhadov OSN zažíva viac ako 10 miliónov ľudí.
Dobrovoľníci v baliacom centre v Trenčíne.
Čistenie priestorov ADRA DobroCentra v Piešťanoch
Tím dobrovoľníkov sa zapojili aj do pomoci núdznym ľuďom a odídencom na Slovensku. V našom DobroCentre v Piešťanoch nám pomohli s triedením darovaného oblečenia a čistením výdajných priestorov. Ich pomoc bola neoceniteľná, nakoľko priestor DobroCentra slúži ako výdajné miesto pomoci a potrebuje pravidelnú starostlivosť.
DobroCentrum v Piešťanoch.
Milí dobrovoľníci a dobrovoľníčky, ďakujeme vám ešte raz za vašu pomoc a tešíme sa z vášho odhodlanie pomáhať ľuďom v núdzi.
 
ℹ️ Viac info o našich DobroCentrách a možnosti pomoci nájdete tu.

 

sk_SKSK