Drumodom, pomocník na kolesách

 

Umyť sa, oprať si oblečenie, ísť k lekárovi. Činnosti, ktoré sú pre väčšinu z nás tak jednoducho prístupné až rutinné, že sme ich prestali vnímať ako privilégium. A predsa tieto úkony nie sú samozrejmosťou pre všetkých.

V srbskom Belehrade žije odhadom až 10 000 ľudí na ulici či v provizórnych prístreškoch, čo je asi päťkrát viac ako v Bratislave. Ľudia bez domova v Srbsku zväčša nemajú prístup k hygienickým zariadeniam a ani k lekárskej starostlivosti, keďže nemajú zdravotné poistenie. Túto situáciu ešte zhoršil príchod pandémie covid-19, kedy správne hygienické návyky a zdravotná starostlivosť doslova zachraňujú zdravie a životy. Spolu s partnerskou ADRA Srbsko sme sa rozhodli našu pomoc smerovať na sprístupnenie týchto základných služieb pre ľudí, ktorých životné okolnosti pripravili o domov. Ako konkrétne vyzerá naša práca v Srbsku sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

 

DRUMODOM, POMOCNÍK NA KOLESÁCH

Drumodom. Špeciálne upravený autobus so sprchami, toaletou, priestormi pre lekárske vyšetrenia a holičské služby je v Belehrade dobre známy. Široká verejnosť ho pozná z viacerých televíznych reportáží a článkov. No čo nás teší obzvlášť, dozvedá sa o ňom stále viac a viac ľudí bez domova, ktorí Drumodom v Belehrade proaktívne a pravidelne vyhľadávajú. Ľudia v núdzi sa tu môžu osprchovať, oholiť, použiť toaletu. Pripravené máme i čisté oblečenie, ktoré darovali miestni obyvatelia, firmy či organizácie.

Výhodou Drumodomu je, že dokáže pomoc priviezť priamo k tým, ktorí ju potrebujú. Ľudia bez domova tak majú jednoduchší a pravidelný prístup k dôstojným hygienickým podmienkam. 

 

 

KAŽDÝ MÁ PRÁVO NA ZDRAVOTNÚ STAROSTLIVOSŤ

Okrem hygienických služieb naša partnerská ADRA Srbsko poskytuje aj pomoc v oblasti zdravotnej starostlivosti. Dva lekárske tímy priamo v teréne vyhľadávajú ľudí bez domova a ponúkajú im možnosť všeobecného vyšetrenia a konzultácie konkrétnych zdravotných problémov, s ktorými sa práve pasujú. Špeciálna pozornosť sa venuje symptómom covid-19 a v prípade podozrenia na ochorenie ADRA tím pomôže zariadiť testovanie.

Lekárka poskytuje vyšetrenie mužovi bez domova

Ľudia bez domova často trpia aj chronickými či inými ochoreniami, ktoré si vyžadujú špecializované vyšetrenie a dlhodobú liečbu. Keďže zväčša nemajú zdravotné poistenie a potrebnú dokumentáciu, vyšetrenie v štátnych zdravotných zariadeniach nie je možnosťou. ADRA lekársky tím sprevádza chronicky chorých ľudí bez domova na súkromné kliniky, kde im sprostredkuje potrebné vyšetrenia. Pravidelné užívanie liekov je následne nevyhnutné na zlepšenie zdravotného stavu a niekedy aj záchranu života.

Ľudí bez domova, ktorí v Belehrade vyhľadávajú túto formu pomoci od ADRA, neustále pribúda. Ak by ste aj vy chceli spolu s nami pomáhať, môžete tak urobiť nákupom v našom HELPshope. Konkrétnemu človeku s kardiovaskulárnym ochorením, cukrovkou, kožným problémom alebo infekciou môžete zachrániť zdravie, či dokonca život. 

 

DLHODOBO UDRŽATEĽNÁ POMOC 

Žiadna pomoc však nie je kompletná bez základného nástroja humanitárnej práce – rozhovoru. Naši sociálni pracovníci si ľudí bez domova vypočujú, poradia, porozprávajú sa. Najmä im však pomôžu vybaviť osobnú a zdravotnú dokumentáciu, aby boli do budúcna pri riešení svojich zdravotných problémov samostatní a neboli závislí od pomoci ADRA.

 

______________________________________________________________________________

V Srbsku pomáhame ľuďom v núdzi spolu s ADRA Serbia vďaka podpore USAID Serbia a SlovakAid v rámci projektu Hygiene, Prevention and Healthcare for Homeless People in Belgrade during COVID-19 (Hygiena, prevencia chorôb a zdravotná starostlivosť pre ľudí bez domova v Belehrade počas COVID-19).

sk_SKSK