Sýria

Obnova vodovodnej infraštruktúry pre komunity zasiahnuté zemetrasením v Sýrii

Projekt poskytne prístup k vode a funkčnej vodovodnej infraštruktúre pre 31 000 zraniteľných obyvateľov Latakie. Aktivity projektu budú zahŕňať obnovu vodovodných sietí v dvoch oblastiach zasiahnutých zemetrasením.

Situácia

Dňa 6. februára 2023 zasiahli sýrsko-turecké pohraničie dve silné zemetrasenia s magnitúdou 7,8 a 7,5 stupňov. Tieto zemetrasenia postihli najmä provincie Aleppo, Lattakia, Hamá a Idleb. Státisíce obyvateľov prišli o svoje domovy, zostali na uliciach, zatiaľ čo iné rodiny našli dočasné útočisko v miestnych mešitách, školách, kostoloch a iných budovách určených na dočasné ubytovanie pre postihnutých.

Po viac ako jedenástich rokoch komplexnej krízy v Sýrii boli niektoré vodné systémy zničené alebo nefunkčné, čo dlhodobo znemožňovalo prístup komunít k bezpečnej pitnej vode a vode na zavlažovanie.

Zemetrasenia situáciu v oblasti WASH ešte zhoršili. Dodávky vody sú prerušené kvôli poškodeniu vodovodných systémov a vodární. Priamo v Lattakii vážne škody hlásili vodohospodárske zariadenia, pričom prebieha ich vyhodnocovanie. Jedná sa o poškodenie vysokých nádrží, vodovodných sietí a čerpacích staníc, v dôsledku čoho zostali tisíce osôb bez prístupu k bezpečnej a dostatočnej vode. Poškodenie kanalizačných systémov malo za následok aj hlásené znečistenie vodných zdrojov, čím sa znečistila dostupná voda a stala sa nepitnou.

Prvotná urgentná humanitárna pomoc je v plnom prúde, pričom núdzové dodávky potravín, nepotravinového tovaru, hygienických potrieb a zásob a núdzového prístrešia zabezpečuje celý rad miestnych, medzinárodných agentúr a agentúr OSN vrátane ADRA Sýria, ktorá pôsobí v oblasti od  začiatku.

V súčasnosti sa však už hľadajú aj udržateľnejšie a dlhodobejšie riešenia kritických potrieb. Je to práve WASH sektor, ktorý bol identifikovaný ako najohrozenejší a zároveň ten, ktorý si vyžaduje najurgentnejšiu pomoc a intervenciu vzhľadom vysokú úroveň škôd, ako aj vzhľadom na prioritné sektory identifikované a dostupné pre tímy ADRA Sýria. 

Partners:

ADRA Slovensko realizuje projekt v spolupráci s partnerskou organizáciou ADRA Sýria. Aktivity projektu sú financované zo zdrojov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR v rámci projektu SAMRS/2023/HUM/1/5 – Voda pre život: Obnova vodovodnej infraštruktúry pre komunity zasiahnuté zemetrasením v Sýrii (angl. RINSE).

Galéria

Related articles

en_USEN