Na farme v Ugande je živo

Svietime, tečie voda z vlastnej studne, dokončili sme tréningové centrum i farmárske budovy. Pripravujeme slávnostné odovzdanie.   

Stano Bielik – riaditeľ ADRA Slovensko v týchto dňoch odcestoval na monitorovaciu cestu do Ugandy, kde práve dokončujeme budovy tréningového centra na Slovenskej farme v utečeneckej oblasti Kyaka II.

Dobrá vec sa podarila. Dnes už máme aj vlastnú elektriku zo solárnych panelov, namontovali sme sanitu do WC a spŕch, dorobili septik i chodníky. Všetko je krásne vymaľované, vyčistené, svietime, tečie voda… Ešte pred pár mesiacmi to bol veľký bolehlav. Dnes sa tešíme, že na budúci týždeň budeme môcť tréningové centrum spolu s farmou odovzdať svojmu účelu. Konečne sme sa nasťahovali do nových priestorov a zriadili aj detašované pracovisko kancelárie ADRA Slovensko…

Projekt FOUR (Farming oportunities for Uganda and Rwanda), ktorý sme realizovali s podporou SlovakAID tento mesiac končí, ale naša dlhodobá humanitárna misia pokračuje. Slávnostne odovzdáme svojmu účelu infraštruktúru farmy a tréningového centra a vstupujeme do nového obdobia práce.

Otvárame ďalšie cykly tréningov pre drobných farmárov, kurzy varenia v miestnych podmienkach a rôzne formy vzdelávania. Na farme zakladáme novú úrodu sadeničiek a zeleniny. Už v marci pricestuje prvý z dobrovoľníkov. Veľmi nás teší, že aj nemocnica začína fungovať a my budeme pestovať viac zeleniny a ovocia, aby sme mohli zásobovať aj nemocničnú kuchyňu.

Neďaleko od nás pred bránami registračného centra sa denne tlačia v radoch stovky utečencov, väčšinou z Konga, aby tu našli svoj nový dočasný domov. Situácia je to naozaj neutešená a ani náznakom sa nezlepšuje, skôr naopak. Práve preto sme tu prišli aj my zo Slovenska. Dávame ľuďom semienka, sadeničky, pracovné náradie a na farme ich učíme ako si dopestovať na ich malých políčkach čo najviac zeleniny, strukovín a obilnín, aby dokázali uživiť vlastné rodiny. 

Aj vy sa môžete pripojiť k našej humanitárnej misii a podporiť konkrétnu pomoc pre ľudí žijúcich v tejto oblasti napríklad  dobročinným nákupom v našom Helpshope .

ADRA Slovensko pre tento projekt zriadila aj samostatný účet SK65 8330 0000 0020 0179 0154.

 

sk_SKSK