Po ničivom tornáde hurikán dobročinnosti

Moravská Nová Ves jej jednou z obcí v ktorej ničivé tornado zanechalo spúšť nevídaných rozmerov. Kostol, obecný úrad, námestie a stovky domov sú vážne poškodené alebo úplne zruinované.

Práve do tejto obce sme priviezli ADRA HELP TEAM BUS, ktorý slúži ako základňa pre krízovú intervenciu našej partnerskej organizácie ADRA Česko.

„Čo máme doviezť?“ pýtal som sa koordinátora pomoci. „Vodu nie, minerálok sú tu celé haldy, ani potraviny a čistiacich prostriedkov už máme plný stan… Ale doneste klince a spojovací materiál na opravu striech.“ Tak sme v nedeľu ráno v supermarketoch vykúpili klince a skrutky…

Veľké uznanie patrí hasičom, záchranárom a dobrovoľníkom. Od štvrtka do nedele dokázali vyčistiť a vyviezť sutinu z celého námestia, porezať nebezpečne dolámané stromy a odstrániť časti striech, ktoré ohrozovali chodníky. Pred poludním vznikol na námestí priestor, kde sme mohli zaparkovať náš bus, aby bol po ruke pre tímy dobrovoľníkov. Statici skontrolovali domy a určili, ktoré musia byť zbúrané a ktoré sú nebezpečné. Väčšina poškodených striech je už prekrytá aspoň provizórnymi fóliami.   

ADRA Česko urobila prostredníctvom dobrovoľníkov prieskum potrieb každej domácnosti a spolupracuje pri koordinácii pomoci v obci.  Nastupuje aj tím špecialistov, ktorí poskytujú psychosociálnou podporou ľuďom po katastrofe.

Ďakujeme za obrovský príval solidarity, ktorú v uplynulých dňoch prejavili aj ľudia zo Slovenska. Aktuálne je na mieste nešťastia dostatok, dokonca až prebytok materiálnej aj dobrovoľníckej pomoci. Po počiatočnom nadšení však prídu aj ťažšie dni, pretože nové strechy a opravy domov, to je práca na dlhšie a bude si vyžadovať obrovské náklady. S českou Adrou rozvíjame dobrú a užitočnú spoluprácu.

Ďakujeme všetkým, ktorí finančne prispeli prostredníctvom verejnej zbierky, ktorá bola ukončená 31.8.2021.
Celkový výnos zbierky bol 20 936,91.-€.

Vďaka vašej štedrosti sme mohli v spolupráci s ADRA Česko finančne podporiť  opravy zničených domov pre 3 postihnuté rodiny v Moravskej Novej Vsi, poskytnúť materiálnu pomoc a logisticky zaistiť službu dobrovoľníkov prostredníctvom nášho Help Team Busu.

A ako to vyzerá v Moravskej Novej Vsi po týždni záchranných prác? Pozrite si video: https://www.youtube.com/watch?v=dO7xa2eFP9Q

 

sk_SKSK