SOS ADRA: Zemetrasenie v Turecku a Sýrii

Vyhlasujeme núdzovú zbierku na pomoc ľuďom zasiahnutým ničivým zemetrasením v Turecku a Sýrii.

ADRA Slovensko spolu s medzinárodnou sieťou ADRA vyhlasuje núdzovú zbierku na pomoc ľuďom zasiahnutým zemetrasením v Sýrii. Zemetrasenie, ktoré malo epicentrum na juhovýchodu Turecka otriaslo aj pohraničnými oblasťami a okolitými krajinami. Stovky budov sa zrútili alebo ostali trvalo poškodené. V Sýrii a Turecku prišlo o život viac ako 51 000ľudí.

 
Do postihnutých oblastí dorazili aj naši kolegovia z ADRA Sýria, ktorí tu pomáhajú viac ako 1 100 ľuďom v núdzi. Medzi najväčšie potreby patria najmä bezpečné prístrešie, lekárska pomoc, potraviny a voda. Obzvlášť potrebné je aj teplé oblečenie a deky, ktoré pozostalým umožnia prežiť mrazivé teploty hlboko pod nulou.
 
ADRA Slovensko operatívne pripravila 400 balíkov humanitárnej pomoci, ktoré obsahujú spacáky a teplé deky. Zásielku sme dopravili ako súčasť humanitárnej pomoci zo Slovenska, ktorej leteckú prepravu, colné odbavenie a distribúciu zabezpečilo MZV EZ.
 
V miestnych školách v Aleppe zriadila ADRA dve núdzové prístrešia, v ktorých pozostalým poskytuje jedlo, pitnú vodu a hygienické potreby. Ďalší tím pracovníkov pomáha v prístrešiach v Latakii.
 
Mustafa Bashir, terénny koordinátor ADRA v Aleppe, hovorí: „Počas distribúcie jedla sme pocítili otrasy a videli sme, že sa neďaleko zrútili ďalšie dve budovy. Ďalšie desiatky rodín sa tak ocitli bez strechy nad hlavou… Obe núdzové prístrešia, ktoré sme dnes obsluhovali, však majú plnú kapacitu. Aby sa všetci pomestili, museli sme nechať otvoriť ďalšie školy a mešity.“
 
Tím ADRA pracuje na zriadení ďalších provizórnych prístreškov a už onedlho začne opravovať vodovodné a hygienické zariadenia.
 
Pridajte sa k nám a pomôžte nám zmierniť následky týchto ničivých zemetrasení.
 
Finančné príspevky môžete zasielať na:
IBAN: SK83 8330 0000 0028 0179 0152
VS: 2023001
 
K pomoci Sýrii sa môžete pripojiť aj príspevkom na humanitárny balík pre Sýriu v našom HelpShope.
 
Vzhľadom na prebiehajúcu občiansku vojnu je ADRA jednou z mála medzinárodných humanitárnych organizácií, ktoré pracujú priamo v Sýrii. ADRA má regionálnu kanceláriu v Damasku a ďalšie kancelárie v regiónoch priamo postihnutých zemetrasením (Latakia, Aleppo, Hama), kde dlhodobo poskytuje humanitárnu pomoc.
 
Ďakujeme, že vám osudy iných nie sú cudzie!
 

sk_SKSK