Keňa nemocnica ITIBO

Rozsvieťme v nemocnici ITIBO

ADRA Slovensko v spolupráci s ADRA Česko realizuje projekt systematickej pomoci nemocnici Itibo v Keni. ADRA Česko tu dlhodobo pracuje, vysiela tímy lekárov a medikov, buduje ambulancie i operačné sály. Nestála elektrická sieť komplikuje fungovanie nemocnice.
V januári 2020 sme vycestovali do Kene s tímom elektrikárov – dobrovoľníkov, aby sme vybudovali záložné zdroje elektrickej energie pre nemocnicu ITIBO, ktorá leží vysoko v horách 2200m n.m. na severozápade Kene. Vedú k nej len prašné a blatisté horské cesty. Slúži spádovej oblasti okolitých dedín v okruhu viac ako 20km. 

Situácia a ako sme pomohli

Elektrická sieť v Afrike je veľmi nestabilná. Denne dochádza k výpadkom dodávky elektriny. Pre JIS – jednotku intenzívnej starostlivosti a operačnú sálu je aj krátkodobý výpadok elektriny veľmi nebezpečný. Ak sa to stane počas operácie, alebo sa zastavia prístroje udržiavajúce životne dôležité funkcie pacientov máva to fatálne následky…

Od r. 2005, tu systematicky pracuje Česká ADRA. Postupne boli vybudované a vybavené lekárskym zariadením ambulancie, nová lôžková časť, laboratórium, pôrodnica, jednotka intenzívnej starostlivosti, stomatologická ordinácia. Slúži nová sanitka, používajú sa moderné diagnostické prístroje.

Slnko svieti zadarmo a v Afrike zvlášť intenzívne. Inštalovali sme solárne panely – takmer vodorovne, lebo sme na rovníku. Tento záložný zdroj elektriny napája ordinácie, operačné sály, pôrodnicu a jednotku intenzívnej starostlivosti. Našich 12 panelov dodáva on-line 1,2 – 2,5 kW elektrickej energie. Prebytočná energia sa ukladá do batérií. Dlhodobejšie výpadky vykrýva nový dieselový generátor o sile 16 kW, ktorý sa automaticky naštartuje do 10 sekúnd a zálohuje väčšiu časť nemocnice. Pre generátor domáci majstri postavili malý domček…

Partneri

 Celá projekt sa nám podarilo zrealizovať len vďaka dobrej spolupráci s ADRA Česko, miestnym odborom zdravotníctva, množstvom drobných donorov a sponzorov. Ďakujeme priatelia.  

Viac aktuálnych informácií o pomoci nemocnici Itibo nájdete na webe Itibo.cz 

Fotografie a video

Súvisiace články

sk_SKSK